A spanyol, angol, olasz,magyar és a holland bajnokság

Ez ahogy fölül le van írva az úgy lesz hetente frissül az oldal és a bajnokság állásai!

Afrikai oroszlánkutya

Származási hely: Dél-Afrika
Eredeti feladata: Csoportokban használták arra, hogy a nagymacskákat és a nagyvadakat a vadászok felé hajtsa; de őrkutya is volt.
Eredeti neve: Rhodesian Ridgeback
Angol neve: Rhodesian Ridgeback
Eredete: Feltehetően vadon élt valamikor, falkában kóborolt, az embereket elkerülte. Dél-afrikai telepesek háziasították.


Megjelenése

Afrikai oroszlánkutya

Teste: Az afrikai oroszlánkutya izmos, arányos felépítésű eb tágas és mély, de nem túl széles mellkassal. Háta erőteljes, a lágyéka erős és enyhén ívelt. Sajátos vonása a hátán végigfutó szőrcsík, amelynek szálai ellentétes irányban nőnek, mint a test többi részén. Ez a csík (a „ridge”) a kutya vállai között kezdődik, és a csípőjén ér véget; ideális esetben 5 cm széles. A vastag csontú, erős mellső lábak egyenesek, a könyökön közel vannak a testhez. Hátsó lábainak ízületei jól kirajzolódnak; a csánkízület jelentősen leengedett. A mancsok kicsik, a lábujjak erősen íveltek. A farok a tövénél széles, majd kihegyesedik; a kutya enyhén ívesen tartja.

Feje: Az afrikai oroszlánkutyának hosszúkás feje van lapos és széles koponyával és viszonylag határozott stoppal. Fülei magasan tűzöttek, a tövüknél szélesek, majd lekerekített hegyben végződnek; a fej mellett lógnak. Kerek szemei értelmes tekintetűek.

Marmagassága: A kanok marmagassága 64-69 cm, a szukáké 61-66 cm.

Testtömege: A kanok súlya mintegy 37 kg, a szukáké 32 kg.

Szőrzete: Az afrikai oroszlánkutya szőrzete sima, sűrű és rövid; a hátán jellegzetes, ellentétes irányú szőrcsík húzódik, amely sötétebb színűnek tűnik.

Színei: Színe a világostól a sötétig terjedő árnyalatú sárgásvörös. A mellkasán némi fehér megengedett. Szemének színe összhangban van a szőrzetével.

Alomszáma: 4-7 kölyök

Várható élettartama: 10-14 év

Vérmérséklete

Jelleme: Az afrikai oroszlánkutya igen karakteres eb; értelmes, okos és kissé akaratos. Az idegenekkel szemben tartózkodó, a család tagjaival azonban őszinte és hozzájuk végtelenül hűséges. Magabiztos és kiegyensúlyozott, bátor és éber, s igen kitartó is. Remek a szaglása és jól fejlett a vadászösztöne. A lakásban általában nagyon nyugodt, csak olyankor ugat, ha komoly bajt észlel.

Társas viselkedése: Ha már fiatalon hozzászoktatják a macskák és egyéb háziállatok társaságához, a későbbiekben nem nagyon lesz velük problémája. A gyerekekkel rendszerint türelmes és barátságos, feltéve, hogy nem bosszantják. A többi kutyával elég jól megfér, bár egyes kanok hatalmaskodó módon viselkedhetnek más kanokkal szemben. A család barátait kedvesen fogadja. A gazdája távollétében hűségesen őrzi a házat. Az ismeretlenekkel szemben tartózkodó, de nem agresszív.

Általános gondozási tudnivalók

Szőrzetápolási igénye: Az afrikai oroszlánkutya szőrzetét nem nehéz rendben tartani: csak rendszeresen át kell kefélni egy puha kefével. A vedlési időszakban egy gumis kopókesztyű vagy egy gumikefe segítségével lehet a leggyorsabban eltávolítani szőrzetéből az elhalt és kilazult szálakat.

Tanítása: Nevelésének kiegyensúlyozottnak és rendkívül következetesnek kell lennie. Az afrikai oroszlánkutya kissé makacs állat, ezért a gazdájának magabiztosan kell fellépnie vele szemben. Ha a kutya rájön, hogy az engedelmesség az ő számára is kifizetődő, attól kezdve szívesen és eléggé gyorsan tanulja meg az új parancsokat.

Mozgásigénye: Az afrikai oroszlánkutya – ez a hihetetlenül kitartó vadászeb – igen sok mozgást igényel. Rendszeresen el kell vinni futtatni vagy hosszú sétákra, de nem szabad megfeledkezni fejlett vadászösztönéről és kiváló szimatáról: póráz nélkül csak a valóban jól nevelt kutyát szabad sétáltatni. Ha elég sokat mozoghat a szabadban, az afrikai oroszlánkutya a lakásban nyugodtan fog viselkedni.

Alkalmazásai: Ezt a kutyát ma már szinte kizárólag megbecsült családi kutyaként tartják; a kutyás sportokban ritkán találkozni vele. A nyomkövetéssel azért meg lehet próbálkozni, mivel az számára is igazi élvezetet jelent.


Akita

Származási hely: Japán
Eredeti feladata: Eredetileg vadászatra és harci kutyaként használták. Főként medve és vaddisznó vadászatokon vették hasznát, valamint a szamurájok mellett teljesítettek szolgálatot. Csak jóval később vált „társasági” kutyává amikor is betiltották a kutyaviadalokat, a fajtát pedig nemzeti kinccsé nyilvánították.
Eredeti neve: Akita Inu
Angol neve: Akita
Eredete: Ősi japán fajta. Az Akita térségben lévő Honsu szigetéről származik.


Megjelenése

Akita

Teste: Az akita testének hossza valamivel nagyobb, mint a magassága. Vízszintes, rövid háta van, a marja magas, a lágyéka széles. Mellkasa mély és erősen fejlett. Bordái mérsékelten íveltek. Hasa erősen felhúzott. Magasan tűzött farkát a háta fölé görbíti; leengedve a csánkjáig kell érnie. Lábai erősek és egyenesek, könyökei a testhez simulnak. A csüdje kissé ferdén áll. Mancsai kör alakúak, szorosan álló lábujjakkal. Nyaka vastag és izmos.

Feje: A koponya lapos, elöl széles; a stop határozott, a homlok közepén hosszanti barázda fut végig. Pofái erősen fejlettek, az erőteljes arcorri rész mérsékelten hosszú. Kicsi, vaskos, háromszögletű fülei vannak, amelyek felállók és kissé előrenézők. Ferde metszésű szemei viszonylag kicsik és csaknem háromszögletűek; egymástól távol ülnek. Az akita harapása erős, ollószerű.

Marmagassága: A kanok marmagassága 67 cm, a szukáké 61 cm; ettől mindkét irányban 3 cm eltérés megengedett.

Testtömege: 35-40 kg

Szőrzete: Az aljszőrzet sűrű és puha, a fedő-szőrzet pedig érdes tapintású és egyenes. A farok szőrzete valamivel hosszabb. A hosszú szőrű kutyákat kizárják a szépségversenyekből.

Színei: Megengedett színei a vörös, a fehér, a csíkos és a szezám (fakó vörös, a hátvonalon a szőrvégek fekete színezetűek). A fehér kivételével minden színnél jelen kell lennie az urajirónak, vagyis egy fehéres színnek, amely az arcorri rész oldalán, a pofákon, a száj alatt, a nyakon, a mellen, a hason, a farok alsó részén és a lábak belső oldalán figyelhető meg. Az urajiro az akita egyik fontos jellegzetessége. A fekete maszk nem megengedett. A szemeknek sötétbarnának vagy még sötétebbnek kell lenniük.

Alomszáma: 6-8 kölyök

Várható élettartama: 12-15 év

Vérmérséklete

Jelleme: Az akita kiegyensúlyozott, józan, meggondolt, értelmes és barátságos kutya, ugyanakkor van benne némi önállóság is, és olykor kissé hatalmaskodó viselkedésű tud lenni. Kiváló őrkutya, amely igen meggyőző módon tudja védelmezni családját. Nem ugat sokat, és nem is eltúlzottan éber vagy izgatott: mindig nyugodt, higgadt kutya benyomását kelti. A gazdája és családja iránt odaadó, s viszonylag engedelmes is, de hozzáállása inkább barátságos, mint alázatos. A japánokhoz hasonlóan e kutyában is van némi méltóság és visszafogottság, ami akár kifürkészhetetlenségként is értelmezhető.

Társas viselkedése: Az akita általában nem pazarolja az idejét idegenekre, s kissé éberen és tartózkodóan viselkedik velük szemben. Más kutyákkal nem különösebben barátságos, a vele azonos neműek irányában pedig kissé hatalmaskodó magatartást tanúsíthat. Vadászösztöne miatt mindenképpen hozzá kell szoktatni a macskákhoz és egyéb háziállatokhoz, de ha ez megtörténik, akkor elég jól kijön velük. A gyerekekkel általában jól megfér, és velük szemben mindig védelmezően lép fel, de soha nem viselkedik igazi játszótársként.

Általános gondozási tudnivalók

Szőrzetápolási igénye: Évente kétszer vedlik, méghozzá igen erőteljesen; ilyenkor kártolókefével kell szőrzetéből eltávolítani az elhalt és kilazult szőrszálakat. A vedlésen kívüli időszakban heti egyszeri kefélés is elegendő.

Tanítása: A magabiztos és következetes módszerrel dolgozó gazda nagyon sok mindenre meg tudja tanítani az akitát. Ez a kutya veréssel, kiabálással és erőszakkal nem kényszeríthető az ember iránti tiszteletre. Igazán jó nevelési eredmények csak a változatos, ismétlésektől mentes módszerekkel érhetők el. Viszonylag engedelmes fajta, de azért megvan a saját akarata is.

Mozgásigénye: Rendkívüli módon kitartó kutya, amely az átlagosnál lényegesen több mozgást igényel. A napi három rövid séta nem elég ahhoz, hogy jó kondícióban maradjon.

Alkalmazásai: Noha egyes országokban gyakran látni akita inukat a sportpályákon, nincs olyan kutyás sport, amelyre ez a fajta különösen alkalmas lenne, illetve amelyben kiemelkedő eredményeket érne el. Főként az ügyességi képzésével érdemes próbálkozni, de csak úgy, hogy ne a teljesítmény, hanem a szórakozás legyen a fő szempont.

Amerikai bulldog

Származási hely: Amerikai Egyesült Államok
Eredeti feladata: Arra használták, hogy segítsen a farmereknek az elbitangolt marhák összeterelésében; emellett őrkutya is volt. Vadászkutyaként is szolgált, főként vaddisznóra és elvadult kutyákra vadásztak vele.
Eredeti neve: American bulldog
Angol neve: American bulldog
Eredete: Amerikai fajta. Egyes kinológiai források szerint több száz évvel megelőzte az angol bulldog kialakulását. Ez azonban nem bizonyítható egyértelműen.


Megjelenése

Amerikai bulldog

Teste: Az amerikai buldog zömök testű kutya, viszonylag rövid, széles és erős háttal. Lágyéka enyhén ívelt. Alacsonyan tűzött farka a csánkjáig lóg, a tövénél vaskos, majd kihegyesedik; a kutya a háta fölé emelheti, de nem kunkorítja be. Mellkasa mély és mérsékelten széles. A bordái szépen íveltek, a hasa enyhén felhúzott. Könyökei a test mellett helyezkednek el. Egyenes, vastag csontú lábai vannak; a hátsó lábak ízületei szépen kirajzolódnak. Közepes nagyságú mancsain az ujjak erősen íveltek, szorosan egymás mellett állók. Az izmos nyak közepesen hosszú és enyhén ívelt; a fej felé fokozatosan keskenyedik.

Feje: A fej viszonylag nagy és széles, a koponyatető lapos, a szemöldökív jól látható. A stop mély, a pofák erősen fejlettek. Az arcorri rész széles és négyzetes, igen izmos állkapcsokkal. Az ajkak teltek. Közepes nagyságú fülei vagy lelógnak, vagy visszahajtanak (rózsafül). A közepes méretű szemek kerekek vagy mandulavágásúak, egymástól távol ülők. A szemhéjak feszesek. Az amerikai buldog előreharap.

Marmagassága: Rendszerint a kanok marmagassága 55-70 cm, a szukáké 50-65 cm.

Testtömege: A kanok súlya 50 kg is lehet, a szukáké elérheti a 45 kg-ot. Ennél nagyobb súly nem is kívánatos, mert az lerontaná a kutya fürgeségét.

Szőrzete: A szőrzet rövid szálú és puha tapintású. A szőrszálak legfeljebb 2,5 cm hosszúak lehetnek.

Színei: Leggyakoribbak a fehér alapon csíkos, fekete vagy vörös foltokkal tarkított egyedek. A csíkos és a vörös az egészen világostól az egészen sötétig terjedhet. A fajta előfordul tiszta fehér színben is. A sötét színű kutyák kevésbé kívánatosak. A szem lehetőleg fekete vagy sötétbarna legyen, a szemek pereme és az orr pedig fekete.

Alomszáma: 6-8 kölyök

Várható élettartama: 10-12 év

Vérmérséklete

Jelleme: Az amerikai buldog rendkívül kiegyensúlyozott és magabiztos kutya, amelyet természetes ösztöne késztet a családja és az otthona őrzésére és védelmére. Ezt a feladatát higgadt, megfontolt módon, de igen meggyőzően látja el. Nagyon értelmes és hűséges kutya, amely ragaszkodik a gazdájához és a családjához. Éber, igen bátor, önmagát nem kíméli. A rideg tarttás nem ideális számára, inkább a lakásban kell laknia, a családja tagjai között. A lakásban egyébként meglehetősen nyugodt viselkedésű; csak akkor ugat, ha valami nincs rendben.

Társas viselkedése: Ez a kutya az élete árán is megvédi a családja tagjait, beleértve a gyerekeket is. A lakásba (birtokra) érkező idegeneket éberen figyeli, de amikor a gazdája az értésére adja, hogy minden rendben van, akkor elfogadja őket. Általában eléggé ellenséges minden olyan kutyával szemben, amelyik nem a saját falká-jába tartozik – főként, ha a másik kihívóan viselkedik. A vele együtt lakó, és neki behódoló kutyákkal azonban jól kijön. A család azon állatait, amelyekkel együtt nőtt fel, minden gond nélkül elfogadja.

Általános gondozási tudnivalók

Szőrzetápolási igénye: Ez a kutya csak kevés szőrzetápolást igényel. Elég, ha hetente egyszer átkefélik a szőrzetét egy kemény sörtéjű kefével. A vedlési időszakban a gumis kopókesztyű a legjobb eszköz az elhalt és kilazult szőrszálak eltávolítására.

Tanítása: Az amerikai buldog nem való tapasztalatlan személyeknek, sem azoknak, akik határozatlanok vagy bizonytalanok. Aki ilyen kutyát kíván tartani, annak testileg és lelkileg is erősnek kell lennie. A nyugodt gazda viszont, akiből árad a természetes tekintély, nagyon jó párost alkothat az amerikai buldoggal. A kutya nagyon értelmes, és rövid idő alatt igen sokat tud tanulni. A túl szigorú nevelési módszerek nem ajánlhatók; ezzel szemben rendkívül fontos a következetesség, az egyértelműség és a szeretet. Egészen fiatal korától kezdve arra kell nevelni ezt a kutyát, hogy ne rángassa a pórázt, mivel felnőttkorában túlságosan erős lesz ahhoz, hogy e rossz szokáson segíteni lehessen. Nagyon fontos az is, hogy az amerikai buldogot igen alaposan szocializálják, s ezzel lehetőséget adjanak neki arra, hogy kiegyensúlyozott kutyává fejlődjön, amely minden hatásra megbízható módon reagál.

Mozgásigénye: Ez a fajta nagyon fürge, és órákon át képes megszakítás nélkül gyalogolni, de ha a gazdája néha-néha nem ér rá a sétáltatásra, ahhoz elég könnyen alkalmazkodik. Egy jól körülkerített kertben mozgásigénye egy részét saját maga is ki tudja elégíteni. Általában imádja a labdajátékokat. A lakásban nyugodtan viselkedik.

Alkalmazásai: Az Egyesült Államok egyes részein az amerikai buldogot még ma is használják az elkóborolt marhák összeterelésére, de e kutyák többségét éber társként tartják.

Amerikai staffordshire terrier

Származási hely: Amerikai Egyesült Államok
Eredeti feladata: A XIX. században harci kutyának tenyésztették, ma már megbízható társ.
Eredeti neve: American Staffordshire Terrier
Angol neve: American Staffordshire Terrier
Eredete: Az angol staffordshire bullterrierből alakították ki, lényegében küllemre alig különbözik a pit bullterriertől.


Megjelenése

Amerikai staffordshire terrier

Teste: Az amerikai staffordshire terrier igen izmos, zömök testű kutya. Erőteljes benyomásának összhangban kell állnia a méretével. Háta enyhén ível a martól a farig. Finoman és röviden ereszkedik a hátsó résznél a faroktőig, bordái szépen íveltek. Alacsonyan tűzött farka a kutyához képest rövid, a vége kihegyesedik; nem kunkorodhat vissza, és az állat nem emelheti a háta fölé. Mellkasa széles és mély. A lábak függőlegesek, kerek keresztmetszetű csontokkal, a mancsok viszonylag kicsik. Közepes méretű nyaka vaskos és enyhén ívelt; lebernyeg nincs rajta.

Feje: Koponyája közepes hosszú, a pofa izmai igen erősek. A stop határozott, az állkapocs erős. Arcorri része közepes nagyságú, az ajkak szorosan záródnak. Fülei magasan tűzöttek, és felmeredők vagy részben hátrahajlók (rózsafül). Kerek szemei mélyen a koponyában egymástól távol helyezkedjenek el. Az amerikai staffordshire terrier harapása ollószerű.

Marmagassága: A kanok marmagassága 46-48 cm, a szukáké 43-46 cm.

Testtömege: 20-35 kg

Szőrzete: A rövid szőrzet merev tapintású, a testhez simuló, és fényes.

Színei: Minden szín, egyszínű többszínű vagy foltos változatban megengedett, de a több mint 80%-ban fehér és a fekete cser, valamint a májszínű nem kívánatos. Leggyakoribbak a különböző csíkos színezetek, valamint a vörös-bézs szín, esetleg fehér rajzolattal és fekete maszkkal. Az orrtükre mindig fekete.

Alomszáma: 5-10 kölyök

Várható élettartama: 12-14 év

Vérmérséklete

Jelleme: Az amerikai staffordshire terrier őszinte, barátságos, egyszerű, kedves, mozgékony és szilaj kutya. Figyelmes, nagyon bátor, kitartó, és nem kíméli magát, „bátorsága közmondásos”. Nagyon hűséges a családjához, és általában eléggé engedelmes is. Kissé dominánsan viselkedhet más kutyák felett. Kicsi gyerekek mellett is egész jól kezelhető.

Társas viselkedése: Ez a kutya általában jól kijön a gyerekekkel, és meglehetősen sokat el is tűr tőlük, ám szilaj természete miatt inkább nagyobb gyerekek játszótársának alkalmas. A fajtársaival való találkozás viszont gondokat okozhat. A kan különösen határozottan igyekszik bebizonyítani fölényét, de e tekintetben igen sok múlik a kutya nevelésén és szocializációján, egész kölyök korától ajánlott kutya óvodába és iskolába vinni. A megfelelően nevelt amerikai staffordshire terrier hűen őrzi a lakást és a gazdája tulajdonát, de nem viselkedik barátságtalanul az idegenekkel szemben. Ha azonban a család tagjai veszélybe kerülnek, habozás nélkül a segítségükre siet. A macskákkal és egyéb háziállatokkal – megfelelő szocializációja esetén – jól megfér.

Általános gondozási tudnivalók

Szőrzetápolási igénye: A szőrzete a rövid szőr ellenére viszonylag sok gondozást igényel. Vedlésnél a szőre nagyon hullik, gumis kopókesztyűvel vagy egy gumikefével kell átdörzsölni, hogy eltávolítsák az elhalt és kilazult szőrszálakat, illetve időnként meg kell fürdetni.

Tanítása: Értelmes kutya, amely nagyon szívesen sajátít el új dolgokat.
Gyorsan tanul, és ha feladatot kap, azt mindig örömmel hajtja végre. Mindazonáltal nem való engedékeny vagy következetlen, a kutyák nevelése terén tapasztalatlan személyeknek.

Hihetetlenül erős fajta, és ha a gazdája nem tudja biztos kézzel irányítani, a séta minden alkalommal komoly megpróbáltatást jelent majd a számára. Fontos, hogy a gazda következetes legyen, és minél korábban megkezdje a kis amerikai staffordshire terrier nevelését. Le kell szoktatni a póráz rángatásáról, és ha szükséges, el kell venni a kedvét más kutyák megtámadásától.

Mozgásigénye: Az amerikai staffordshire terrier mozgékony kutya, amely akár órákon át is képes szaladgálni vagy játszadozni. Eléggé sok mozgásra van szüksége, de azt sem bánja, ha a gazdája nem tudja elvinni mindennap. Egy nagy kertben, megfelelő labdával szinte tökéletesen ki tudja elégíteni saját maga is a mozgásigényét. Nagyon szeret még kerékpáros sétákra járni és úszni is. Fogékony az apportírozásra, az agility-re, és a munkára.

Alkalmazásai: A megfelelő gazda segítségével számos különböző kutyás sportban vehet részt, és ott jól is teljesíthet. Jó néhány amerikai staffordshire terrier nyert már engedelmességi minősítést. Egy részüket – bár nem sokat – komoly munkákra is sikerült betanítani, például lavinaomlások áldozatainak a felkutatására, vagy vakvezető kutyának. Amerikában a rendőrségnél is alkalmazzák.

Angol bulldog

Származási hely: Anglia
Eredeti feladata: Eredetileg bikaheccelő kutya volt, ma jó természetű társként tartják.
Eredeti neve: Bulldog
Angol neve: Bulldog
Eredete: Ősrégi fajta. Már az Kr. e. 7. századból találtak olyan ábrázolásokat, amelyek bulldogfejű kutyákat örökítettek meg. A bikaviadalok idején könnyebb, mozgékonyabb terrierek keresztezésével tették gyorsabbá, kisebb termetűvé. Végül kitenyésztették modern változatát.


Megjelenése

Angol bulldog

Teste: Az angol bulldog széles, erős, zömök felépítésű kutya. Lábai meglehetősen rövidek. A rövid, erőteljes hát a vállnál a legszélesebb, majd a lágyék felé elkeskenyedik. Oldalról nézve a hát a váll mögött lejtős, aztán a lágyéknál megemelkedik, majd a farnál ismét lejt. A hát legmagasabb pontja ugyanolyan magasan van, mint a lágyék teteje. Mellkasa tágas, gömbölyded és igen mély, mélyen belóg a mellső lábak közé. A jól lekerekített bordák messze hátranyúlnak, a has felhúzott. A mérsékelten hosszú, mélyen tűzött farok a tövénél meglehetősen egyenesen kiálló és vaskos, majd utána lefelé ívelő, és hirtelen finom végben elkeskenyedő. Az új standard szerint hátrányos a csavart farok (oldalra áll, és a hegye lefelé néz). Az egyenes és masszív mellső lábak egymástól távol állnak, és valamivel rövidebbek a hátsó lábaknál. A hátsó mancsok tömöttek és kör alakúak, a kissé kifelé forduló mellső mancsok pedig szinte mindig kerekek. A vaskos, mély és erős nyak az átlagosnál rövidebb.

Feje: Masszív, négyszögletes koponyája igen nagy; a kerülete megegyezik a váll magasságával. A pofa lekerekített, és oldalt a szemen is túlnyúlik. A fej oldalról nézve igen magas és rövid. A homlok lapos és ráncos; a stoptól a koponya tetejéig jól látható barázda húzódik végig rajta. A magas és széles arcorri rész rövid és felfelé forduló. Az orr szinte pontosan a szemek közé esik, orrlyukai nagyon tágak. Oldalt a széles felső ajkak rálógnak az alsó állkapocsra, elöl viszont szépen hozzásimulnak, így a fogak nem láthatók. A vékony és kicsi (rózsa-) fülek magasan tűzöttek és egymástól távol állók. A szemek egészen lent ülnek a koponyában, a fülektől a lehető legtávolabb, egy vonalban a stoppal; kerekek és mérsékelten nagyok.

Marmagassága: Átlagosan a kan 35-45 cm, szuka 34-44 cm.

Testtömege: Az angol bulldog ideális esetben mintegy 22-25 kg tömegű.

Szőrzete: A fajta szőrzete rövid, sűrű, sima és finom tapintású.

Színei: Az angol bulldog kétféle színezetben ismert: vörös és tigriscsíkos. A vörös a bézstől a sötét őzbarnáig, illetve a halványbarnáig terjedhet. Fehér rajzolata és/vagy fekete maszkja is lehet. Létezik emellett csaknem teljesen fehér változat is, amelynél csak az arcorri részen és a szem peremén látható sötétebb színezet.
A fekete, a máj színű és a fekete-cserbarna nem elfogadható színek. A szemnek a lehető legsötétebbnek kell lennie.

Alomszáma: 4-6 kölyök

Várható élettartama: 9-11 év

Vérmérséklete

Jelleme: Az angol bulldog jó természetű, nagyon kiegyensúlyozott és szelíd kutya. Vidám és barátságos, spontán és lelkes viselkedésű, de a lakásban nyugodt. Érzékenyen reagál a környezetében uralkodó hangulatra. Önmagát nem kíméli. Értelmes fajta, amely átgondolja a dolgokat, ám ettől még igen engedelmes. Az angol bulldog kimondottan gyengéd kutya, amely szeret a család közelében lenni. Ridegen tartásra nem alkalmas.
Nem szabad csontot adni neki, mert olyan mohón eszik, hogy baja lehet tőle, kiszúrhatja a beleit vagy akár meg is fulladhat.

Társas viselkedése: A más kutyákkal és egyéb háziállatokkal való együttélése általában problémamentes, részben azért, mert egyáltalán nincs vadászösztöne. Igen toleráns, és gyakran jól fejlett humorérzéke van. Nem könnyű kihozni a sodrából. Általában mindenkivel könnyen összebarátkozik, bár előfordulnak óvatosabb egyedek is.

Általános gondozási tudnivalók

Szőrzetápolási igénye: Ez a kutya nem igényel túl sok szőrzetápolást. Vedlés idején gumikefével lehet a legegyszerűbben eltávolítani az elhalt és kilazult szőrszálakat. Szükség esetén az arc redőit – főként a szem alattiakat – erre szolgáló oldattal kell megtisztítani. Az angol bulldognak huzatmentes, puha, száraz helyre van szüksége – a ridegen tartás tehát nem megfelelő a számára. Bőre nagyon érzékeny a nedvességre, mindig szárazra kell törölni. Hajlamos a bőrgyulladásra, gombára, atkára.

Tanítása: Az angol bulldog általában könnyen tanítható. Érzékenyen reagál gazdája hangjára és hangulatára, s gyakran már egy barátságos, de határozott hangú kérés is elég ahhoz, hogy engedelmeskedjen. Semmiképpen sem szabad komolyabban bántalmazni, viszont azt sem lehet hagyni, hogy túl sokat engedjen meg magának. A nevelésében állandóan következetesnek és egyértelműnek kell lenni. Ez a kutya nagyon szeretne gazdája kedvében járni, és ha megérti, hogy mit akarnak tőle, akkor nem okoz csalódást.

Mozgásigénye: A fajta nem igényel hosszú sétákat, beéri napi három rövid kiruccanással. A nap fennmaradó részét szívesen tölti a lakásban vagy a kertben, feltéve, hogy a család is a közelben van. E tulajdonságai miatt ideális társ az otthonülő emberek számára. A bulldogkölykök hajlamosak arra, hogy még akkor is tovább futkossanak és játsszanak, amikor már teljesen kimerültek. Ügyelni kell rá, hogy eleget pihenhessenek, és korlátozni kell a mozgásmennyiségüket is. A nagy meleget igen rosszul tűri, ezért a forró napokon árnyas pihenőhelyre van szüksége; ilyenkor nem szabad sétáltatni, sőt autóba ültetni sem.

Alkalmazásai: Az angol bulldog népszerű társ a gyermekes és a gyermektelen családokban egyaránt. Noha értelmes és szívesen tanuló fajta, testalkata miatt alkalmatlan a kutyás sportokra.

Angol cocker spániel

Származási hely: Anglia
Eredeti feladata: Szalonkavadászatra specializált vadászkutya.
Eredeti neve: English Cocker Spaniel
Angol neve: English Cocker Spaniel
Eredete: Nagyon régi fajta. Spánielre emlékeztető kutyákat már a Kr. e. 4. században ismertek, de szárazföldi és vízi fajtaváltozataik – közöttük az angol cocker spániel is – csak a 18-19. században alakultak ki.


Megjelenése

Angol cocker spániel

Teste: Az angol cocker spániel zömök, kiegyensúlyozott felépítésű vadászkutya. A mar és a faroktő közti távolság nagyjából azonos a marmagassággal. A lágyéka rövid és széles. Az erős, egyenes hát enyhén lejt a farok felé. Testének izmos hátsó része széles és lekerekített. Farka valamivel a hát vonala alatt tűzött, s a kutya mozgás közben a hátával egy vonalban tartja. Azokban az országokban, ahol ez megengedett, a farkat általában megkurtítják. Mellkasa jól fejlett és mély, a szügy nem túl keskeny, de nem is túl széles, a bordák szépen íveltek, a vállak lejtősek Lábai erős csontozatúak és eléggé rövidek – de nem annyira, hogy, akadályozzák a munkájában. A térd erősen hajlott, a csánk meglehetősen mélyre eresztett. Az angol cocker spániel mancsa a macskáéhoz hasonló, a talppárnái kemények és vastagok. Közepesen hosszú, izmos nyaka van, amelyen nem lehet lebernyeg, és amelynek szépen kell átmennie a vállba.

Feje: A fej jól fejlett, szép metszésű; nem lehet sem elnagyolt, sem túlságosan finom. A pofacsontok nem lehetnek kiugróak. A koponya ugyanolyan hosszú, mint a négyszögletes arcorri rész, közöttük határozott stop látható. A lebenyes fülek a szem vonala alatt tűzöttek, végük az orrig ér. A szem telt, de soha nem kidülledő; a szemhéj feszesen zár. Az angol cocker spánielnek teljes és szabályos ollószerű harapása van.

Marmagassága: A kanok marmagassága 39-41 cm, a szukáké 38-39 cm.

Testtömege: Mintegy 13-15 kg

Szőrzete: Sima és selymes. Nem lehet túl merev, sem hullámos, göndör vagy túlságosan dús. A füleken, a lábak hátsó oldalán, a lábak tövében és a mellkason hosszabbra nő.

Színei: Az angol cocker spániel egyöntetű vörös, fekete és májszínű, valamint fekete-cserbarna színezetű lehet; a mellkason némi fehér szín is megengedett. Népszerűek a fehér alapon jól elhatárolódó fekete, vörös vagy mákszínű rajzolattal díszített egyedek; az ilyen többszínű angol cocker spánieleken cserbarna rajzolat is előfordulhat. A kék és máj- színű deres egyedek sem ritkák, és többszínű társaikhoz hasonlóan szintén lehetnek cserbarna rajzolataik. A szemnek lehetőleg barnának vagy sötétbarnának kell lennie, de a májszínű egyedeknél a mogyoróbarna is megengedett.

Alomszáma: 3-8 kölyök

Várható élettartama: 12-13 év

Vérmérséklete

Jelleme: A fajta állandó vidámságáról ismert. Úgy tűnik, szünet nélkül csóválja rövid farkát. Szelíd és barátságos, eleven és kedves. Értelmi képességeit nem szabad alábecsülni. Noha többnyire elég készséges és engedelmes, van benne némi akaratosság is. Kiváló a szaglása, és általában szereti a vizet. Ha ridegen tartják, eltompul; vidám, társaságkedvelő természete csak akkor bontakozik ki teljesen, ha a lakásban él, együtt a családdal.

Társas viselkedése: Az angol cocker spániel általában jól kijön a többi kutyával, s a macskák és egyéb háziállatok sem okozhatnak gondokat a számára. A gyerekekkel szemben türelmes, de azt nem hagyja, hogy játékszernek tekintsék. Ha bajt érez, vagy ha látogatók érkeznek, felemeli a hangját, de ennek ellenére nem igazi házőrző vagy őrző-védő kutya. Minden látogatót megszimatol, majd lelkesen üdvözli őket.

Általános gondozási tudnivalók

Szőrzetápolási igénye: Igen gyakori kefélés és fésülés híján az angol cocker spániel szőrzete hamar gubancossá válik. Különösen nagy figyelmet igényel a lábai között, a lába tövénél és a füleken fejlődő szőr. A füleket rendszeresen ellenőrizni kell; az alattuk, a hallójárat nyílásának környékén növő szálakat le kell nyírni; ezzel megelőzhető a fül bedugulása és esetleges begyulladása. Előfordul, hogy a talppárnák között is hosszú szőr nő, és ez zavarhatja a kutyát; ezeket a szőröket a gazdája is könnyen le tudja vágni. Az angol cocker spánielt évente nagyjából 2-4 alkalommal kell elvinni egy kutyakozmetikába; a gyakoriság a szőrzet minőségétől és sűrűségétől függ. A szalonban egy szakértő kézzel kiszedegeti az elhalt szőrszálakat, és kiritkítja a fej tetején, a fül alatt és a nyakon növő szőrt is. Az alapos nyírás után a kutya újból csinos- nak és rendezettnek látszik. Egyes egyedeknél könny-nyomok alakulhatnak ki; ezek megfelelő készítménnyel való rendszeres törülgetéssel tehetők halványabbá.

Tanítása: Az engedelmes természetű angol cocker spániel nagyon szeret gazdája kedvében járni, ugyanakkor megvan a maga akarata is, amely időről időre úrrá lesz a kutyán – ez jellemző spánielvonás. Következetes neveléssel, valamint a foglalkozások szórakoztató és a kutya számára kihívást jelentő jellegének fenntartásával hamar megtanítható arra, hogy mit várnak tőle. Ennek a kutyának – és főleg a kölyköknek – roppant kifejező a tekintete, és pontosan tisztában van azzal, hogy ezen eszköz segítségével könnyen rá tudja szedni a gazdáját. Ha a gazdája mindent elnéz neki, akkor a kutya hamarosan nem veszi őt komolyan, hanem elkezd a saját feje után menni.

Mozgásigénye: Az angol cocker spánielt eredetileg bozótos, nehéz terepen való vadászathoz tenyésztették ki. Hosszú órákig gyalogolhat anélkül, hogy kifáradna – ennek ellenére nem igényel túl sok mozgást. A napi három rövid sétával, továbbá hetente néhány hosszabb sétával, és egy-egy vidám hancúrozással a kertben már tökéletesen beéri. A legtöbb angol cocker spániel szeret úszni, és az esőben is szívesen sétál.

Alkalmazásai: Egykor rendkívül népszerű vadászkutya volt, de ma már ritkábban találkozni vele a terepen. Egyre gyakoribb látvány viszont a kiállításokon – és persze a legtöbb példánya családi kutyaként él. Ha a gazdája szeretne valami elfoglaltságot a kutyájának, érdemes lehet vadászati gyakorlatra járatni, bár rendszerint az olyan, nagy mozgékonyságot igénylő sportok is megfelelők számára, mint az ügyességi próbák.

Angol masztiff

Származási hely: Anglia
Eredeti feladata: Vadászkutya nagyobb vadak vadászatához, őrkutya.
Eredeti neve: Mastiff
Angol neve: Mastiff
Eredete: Valószínűleg Ázsiából származik; föníciai kereskedők vitték be Angliába a 6. században.


Megjelenése

Angol masztiff

Teste: Az angol masztiff erőteljes testfelépítésű kutya. Testének nagynak, nehéznek, erősnek és arányosnak kell lennie. Háta és lágyéka széles és izmos – a szukáknál lapos és feltűnően széles, a kanoknál enyhén ívelt. Oldala igen magas. Magasan tűzött farka a csánkig ér, vagy még lejjebb; a tövénél vastagabb, majd fokozatosan kihegyesedik. A farok nyugalmi állapotban lelóg, amikor azonban a kutya figyel, akkor felgörbíti – de soha sem emeli a háta fölé. A széles és mély mellkas jócskán lenyúlik a mellső lábak között. A bordák íveltek és lekerekítettek. A mellkas kerületének egyharmaddal kell meghaladnia a marmagasságot. Az izmos váll kissé ferde. A lábak egyenesek és függőlegesek, egymástól távol állnak, és vastag csontúak. Nagy, kör alakú mancsai vannak, erősen ívelt ujjakkal. A mérsékelten hosszú, igen izmos nyak enyhén ívelt. A nyak kerülete általában 2,5-5 cm-rel kisebb mint a fülek előtt mért koponyakerület.

Feje: A fejnek minden oldalról nézve négyszögletesnek és szélesnek kell látszania. A lapos homlok csak akkor ráncolódik, ha a kutya figyel valamire. A szemöldök enyhén kiálló, a stop határozott, de nem túl hirtelen. A rövid, tompa és négyszögletes arcorri rész a szem alatt kimondottan széles, és egy vonalban fut az orrig. A felső ajkak kissé rálógnak az alsókra. A kis fülek vékony tapintásúak és egymástól távol ülők. A koponya oldalának legmagasabb pontján tűzöttek, és a pofa mellett lógnak le. A kis szemek távol ülők, a szemhéjak nem lehetnek „lötyögősek” vagy részben nyitottak. Az angol masztiff harapása szabályos ollószerű, vagy enyhén alsó harapás; ám ekkor sem fordulhat elő, hogy a csukott szájból kilátsszanak a fogak.

Marmagassága: A kanok iddeális marmagassága legalább 76 cm, a szukáké legalább 70 cm.

Testtömege: 70-90 kg

Szőrzete: A rövid szőrzet a vállon, a nyakon és a háton nem lehet túl ritkás, sőt, túl finom tapintású sem.

Színei: Az angol masztiff szőrzete barackszínű, ezüstszűrke, sárga, vagy csíkos barackszínű lehet. Mindig fekete maszkot visel, és a füle is fekete. A szem körüli fekete rajzolatnak felfelé kell nyúlnia.

Alomszáma: 5-8 kölyök

Várható élettartama: 9-10 év

Vérmérséklete

Jelleme: Nyugodt, magabiztos, nemes kutya. Felnőtt korában kiegyensúlyozott, nem befolyásolható. A családjával kedves és gyengéd, s nem szereti, ha magára hagyják. Kiválóan és nagyon határozott módon őrzi a családot, a lakást és a kertet. nem jellemző rá, hogy a kerítés mögött ugrálva vadul megugassa a járókelőket. Csak ritkán ugat, tisztában van azzal, hogy a puszta megjelenése is elég a rossz szándékú emberek elriasztására. Kimondottan értelmes kutya, általában engedelmes és együttműködésre kész.

Társas viselkedése: Megfelelő szocializáció és nevelés esetén az angol masztiff számára nem okozhat gondot a más kutyákkal és egyéb háziállatokkal való együttélés, ugyanis a vadászösztöne elhanyagolható. Normális körülmények között a gyerekekkel szemben is jóindulatú és barátságos. Az ismeretlen látogatókat csak akkor engedi be, ha a gazdája s elfogadja őket. Barátságos kutya, a család barátait nagy lelkesedéssel fogadja.

Általános gondozási tudnivalók

Szőrzetápolási igénye: Ez a hatalmas kutya nem igényel túl sok szőrzetápolást. Elég hetente egyszer átkefélni sörtekefével. A vedlési időszakban a gumis kopókesztyű vagy gumikefe a legalkalmasabb az elhalt szőrszálak eltávolítására. Puha fekhelyre van szüksége, hogy testén ne alakuljanak ki felfekvések. A fiatal, fejlődő kutya étrendjének összeállításánál nem szabad takarékoskodni. A megfelelő táplálkozás nélkülözhetetlen az optimális fejlődéshez. Igen gyorsan növő fajta. Nem árt korlátozni az erőteljes testmozgását, nehogy túlfárassza magát. A többi masztiffhoz hasonlóan ennek a kutyának is igen magas a fájdalomküszöbe, s mivel elég sokat követel saját magától, előfordulhat, hogy a sérüléseket vagy betegségeket csak akkor veszik észre, amikor már valóban komollyá váltak.

Tanítása: Az angol masztiff nevelésének kölcsönösen élvezetes, nyugodt és harmonikus folyamatnak kell lennie. A következetesség, a sok szeretet és a rengeteg megértés csodákra képes. A szigorú szavak és a büntetések szükségtelenek, és csak ártanak ennek a rendkívül érzékeny kutyának. Sokkal jobb eredmények érhetőek el úgy, ha a gazdája egyértelműen az állat értésére adja, mikor elégedett vele, a nevelését pedig vidám, oldott módon végzi. Nem árt kölyökkorábanleszoktatni a pórázrángatásról, mivel felnőttkorában már túl erős lesz ahhoz, hogy változtatni lehessen a viselkedésén. A masztiff kölykök néha félénkek és bátorításra szorulnak. Sok időt kell hagyni a szocializációjukra és magabiztosságuk fejlesztésére.

Mozgásigénye: A kifejlett masztiffnak átlagos a mozgásigénye. Elég, ha a megszokott időben leviszik egy háztömb körüli sétára, és hetente néhány alkalommal lehetővé teszik számára a póráz nélküli szaladgálást. Nem lelkesedik nagyon a labdázásért, sem a különféle kiképzésekért. A gyorsan növekvő fiatal masztiff testmozgását korlátozni kell; ha túl nagy nyomás nehezedik rá, vagy túlságosan elfárad, az károsan befolyásolhatja a csontok, az ízületek és az izmok fejlődését.

Alkalmazásai: Ez a kutya azok számára ideális társ, akiknek a lakásban és annak környékén is sok hely van.

Argentin dog

Származási hely: Argentína
Eredeti feladata: Önálló vadászkutya nagyobb vadak és ragadozók – főként a puma – vadászatához
Eredeti neve: Dogo Argentino
Angol neve: Dogo Argentino
Eredete: Kilenc fajtából, köztük az angol bulldogból, a spanyol masztiffból és a bullterrierből tenyésztették ki.

Megjelenése

Argentin dog

Teste: Az argentin dog egész teste igen izmos, de különösen a marja és a lágyéka. Mellkasa tágas, hasvonalának legmélyebb pontja a könyök mögött van. Erős háta a mar és a far között enyhén lejtős. Megfelelően fejlett izomzat esetén a gerincnél felülről jól látható barázda húzódik végig. A farok nem ér a csánk alá, és a kutya magasan tartja, de nem görbíti vissza. Lábai egyenesek. A hátsó láb alacsonyan lévő csánkja feltűnően kirajzolódik. Farkaskarom nem megengedett. Az ujjak szorosan záródnak, a mellső mancsokon rövidebbek, mint a hátsókon. Az erős nyak elegáns ívű, feszes lebernyeggel. A nyak izmai annyira erősen fejlettek, hogy teljesen eltakarják a koponya tarkónyúlványát.

Feje: A koponya lekerekített, a pofa vonala enyhén felfelé ível. Az arcorri rész és a koponya egyenlő hosszúságú. Az ajkak az állkapocsra simulnak, és enyhén lelógok. A magasan tűzött fülek a fej mellett lógnak. A szemek távol ülnek, tekintetük komoly, mégis eleven. Az argentin dog harapása ollószerű.

Marmagassága: A kanok marmagassága 62-68 cm, a szukáké 60-65 cm.

Testtömege: A kanok súlya 40-50 kg, a szukáké 40-45 kg. A szukák az itt feltüntetettnél valamivel nagyobbak és súlyosabbak is lehetnek.

Szőrzete: Az argentin dog szőrzete rövid és viszonylag durva tapintású.

Színei: Ez a kutya mindig fehér, legfeljebb a bőrén lehet néhány kisebb pigmentfolt. A fülek és a szemek között egy kis fekete folt is megengedett, de a másutt előforduló foltok a kiállításokon kizáró oknak számítanak. Az orrtükör mindig fekete, akárcsak az ajkak pereme. A szemhéjaknak nem kell feketének lenniük, de a szemek mindig sötétek.

Alomszáma: 5-7 kölyök

Várható élettartama: 10-12 év

Vérmérséklete

Jelleme: Az argentin dog temperamentumos, olykor szilaj kutya, óriási kitartással. Kiegyensúlyozott, komoly, szívós, bátor, önmagától is sokat követelő, magabiztos viselkedésű. A gazdájához és családjához nagyon hűséges, irántuk érzett szeretetét gyakran kifejezi. Általában igen figyelmes, és szükség esetén a család védelmére kel, de ugatni csak ritkán szokott. A vadászösztön erősen él a fajtában. Noha nem túl érzékeny az időjárásra, rideg tartásra mégsem alkalmas.

Társas viselkedése: Az argentin dog remekül kijön a gyerekekkel, bár nagysága és szilajsága miatt az egészen kicsi gyerekes családok számára valamivel kevésbé megfelelő. Az idegenekkel barátságos, a család barátait örömmel, lelkesen fogadja. Képes lehet jó kapcsolatot kialakítani a macskákkal, valamint az egyéb házi- és haszonállatokkal. Mivel azonban a vadászösztöne könnyen előtörhet, a gazdájának a kutya kicsi korától kezdve sok időt kell a szocializációjára fordítania. Az argentin dog ritkán viselkedik barátságosan más kutyákkal szemben. A kanok szinte mindig dominánsak más kutyákkal és állatokkal szemben, de a szukák is hajlamosak arra, hogy éreztessék fölényüket. E tekintetben a megfelelő nevelés és szocializáció csodákat tehet.

Általános gondozási tudnivalók

Szőrzetápolási igénye: Az argentin dog szőrzetének ápolása nem nehéz feladat. Az elhalt és kilazult szőrszálak a vedlési időszakban egy gumikefe segítségével könnyen eltávolíthatók. A karmait röviden kell tartani.

Tanítása: Az argentin dognak következetes, tisztességes és nyugodt nevelésre van szüksége. A szigorú büntetés a kívánttal ellentétes hatást válthat ki. Sok időt kell fordítani a szocializációjára. Bárhová megy is a gazdája, lehetőleg vigye magával a kutyát is, hogy különféle emberekkel, gyerekekkel, kutyákkal és más állatokkal találkozhasson. A fajta általában nem annyira ajánlható tapasztalatlan vagy bizonytalan személyeknek. Egy nyugodt, természetes tekintéllyel rendelkező gazda viszont a legjobbat hozhatja ki belőle.

Mozgásigénye: A fajta igen energikus, a napi séta nem elég számára; szüksége van a rendszeres, hosszú sétákra is. A kutya mozgásigénye jelentős részét egy nagy, bekerített kertben is ki tudja elégíteni. Alaposan meg kell nevelni, mielőtt megpróbálnák póráz nélkül sétáltatni; ezt vadászösztöne és a más kutyákkal szembeni viselkedése teszi szükségessé.

Alkalmazásai: Az argentin dogot Argentínában ma is eredeti feladatkörében használják, másutt azonban főként társként szolgál olyan családoknál, ahol a házban és a ház körül is bőven akad hely.

Abruzzói juhászkutya

Abruzzói juhászkutya kép

Leírás:
Feltűnően szép, mutatós, hatalmas, izmos eb. Egész megjelenése tiszteletet parancsoló. Feje erőteljes, füle viszonylag kicsi, lelógó, ha figyel, kissé felfelé tartja. Fogai nagyok, harapása ollószerű. Szeme sötétbarna. Mellkasa mély, háta egyenes, feszes, fara enyhén lejtős. Végtagjai izmosak, mancsa kerekded. Farka lelóg. Szőrzete közepesen hosszú, dús, enyhén hullámos, a nyakán gallért alkot. Színe többnyire hófehér, de lehet elefántcsontszínű vagy halványsárgás árnyalatú is.

Eredete: Származása lényegében ismeretlen. Egyes források szerint ősi olasz, ill. római fajta. Mások szerint Közép-Ázsiából származik.

Eredeti neve: Cane de Pastore Maremanno-Abruzzese, Maremann

Tulajdonságai: Kiegyensúlyozott természetű, tartózkodó, méltóságteljes, nem csahol, ok nélkül nem támad. Játékos, barátságos, ugyanakkor félelmet nem ismerő, bátor, harcias eb. Önálló, értelmes, könnyen kezelhető.

Alkalmazása: Az olaszok egyik leghíresebb nyájőrző kutyája. Ideális munkakutya, kísérő és társ.

FCI száma: 201

Profil: nyájőrző

Marmagasság: kan 65-73 cm, szuka 60-68 cm

Testtömeg: 30-45 kg

Alomszám: 6-8 kölyök

Várható élettartam: 12-14 év

Forrás: Szinák János, Veress István: A világ kutyái (1989)

Afgán agár

Afgán agár kép

Leírás:
A legszebb, legelegánsabb megjelenésű kutyák egyike. Járása ruganyos, kecses, suhanó, ugyanakkor egész felépítését a kitartás és az erő jellemzi. Fejtartása büszke, elegáns. Szeme ovális alakú, sötétbarna. Füle hosszú, a fejéhez simulva lelóg. Mellkasa a könyöke alá ér, háta a fara felé kissé lejt. Végtagjai párhuzamosak, egyenesek, mancsa nagy, ujjai zártak. Farka lelóg, a végét enyhén kunkorítja. Szőrzete hosszú, selymes, a fején szinte hajszerű. Színe fekete, kékesszürke, aranysárga, vöröses, fehér, rajzos, csíkozott.

Eredete: Ősi afgán fajta, egy Kr. e. 2000-ből származó barlangrajzon ilyen típusú kutya látható. Az afgán agár modern formáját valamikor a századforduló előtt Angliában alakították ki.

Eredeti neve: Afghan Hound

Tulajdonságai: Önálló egyéniség. Ragaszkodó, de ezt a tulajdonságát nem mutatja ki annyira, mint a többi fajta.

Alkalmazása: Az egész világon kedvelt luxuskutya, de az agárversenyeken is megállja a helyét.

FCI száma: 228

Profil: versenykutya

Marmagasság: kan 64–74 cm, szuka 60–70 cm

Testtömeg: kan 20–25 kg, szuka 15–20 kg

Alomszám: 5-8 kölyök

Várható élettartam: 10-14 év

Ainu

Ainu kép

Leírás:
Középtermetű, erőteljes felépítésű, izmos kutya, feje spitzszerű. Szeme sötétbarna. Füle kicsi, hegyes, felálló. Nyaka rövid, izmos, háta feszes, ágyéka széles, mellkasa mély. Végtagjai párhuzamosak, erőteljesek, mancsa kerekded, ujjai zártak. Farka a hátára kunkorodik. Szőrzete rövid, testhez simuló, csíkos és vörösesbarna is.

Eredete: A Kr. e. 10. században telepedett le Japánban az ainu törzs; szánhúzó kutyáikból alakult ki az ainu.

Eredeti neve: Hokkaido

Tulajdonságai: Kiváló tájékozódási képességéről legendákat beszélnek. Makacs, elszánt, hűséges.

Alkalmazása: Valamikor régen Japánban medvére vadásztak vele. Ma is elsőrangú vadászeb, de használják házőrzőként és kísérőként is.

FCI száma: 261

Profil: vadászkutya

Marmagasság: 47-55 cm

Testtömeg: 25-27 kg

Alomszám: 5-6 kölyök

Várható élettartam: 12-14 év

Forrás: Szinák János, Veress István: A világ kutyái (1989)

Airedale terrier

Airedale terrier kép

Leírás:
Erőteljes felépítésű, elegáns megjelenésű, harmonikus mozgású állat. Füle előrebicsaklik. Szeme kicsi, sötétbarna. Nyaka hosszú, izmos, háta egyenes, feszes, ágyéka rövid. Farkát kétharmadára kurtítják, egyenesen felfelé tartja. Végtagjai párhuzamosak, oszlopszerűek. Szőrzete közepesen hosszú, sűrű, kemény, a koponyáján és a fülén rövidebb, lesimuló. Trimmelik. Hátán, nyakának és farkának felső felületén a szőr fekete, teste többi részén világos cserbarna.

Eredete: Angliában, Yorkshire környékén, pontosabban az Airedale völgyében tenyésztették ki, mintegy száz esztendeje, a már kipusztult fekete terrier, továbbá az ír, a welsh és a foxterrier, valamint a vidravadász kutya (Otterhound) keresztezése révén.

Tulajdonságai: Kiegyensúlyozott, jó vérmérsékletű, szófogadó, könnyen kiképezhető. Bátor és fogós.

Alkalmazása: Vidravadászatra tenyésztették ki valaha. Napjainkban sokoldalú munkakutya.

FCI száma: 7

Profil: őrző-védő kutya

Marmagasság: kan 58–61 cm, szuka 56–59 cm

Testtömeg: 22-23 kg

Alomszám: 5-10 kölyök

Várható élettartam: 12-14 év

Forrás: Szinák János, Veress István: A világ kutyái (1989)

Akbash

Akbash kép

Leírás:
Magas, nagy termetű kutya. Feje kissé elkeskenyedő, füle a fejéhez simulva lelóg. Szeme ferde metszésű, sötétbarna. Háta rövid, ágyéka feszes, mara vízszintes. Végtagjai párhuzamosak, egyenesek. Farka a hátára kunkorodik. Szőrzete rövid, a farkán kissé hosszabb. Színe fehér.

Eredete: A történelem előtti időkbe vész a származása; Kis-Ázsiában, a mai Törökország területén alakult ki. 1978-ban jutottak el első példányai az Egyesült Államokba, ahol jelenleg néhány 100 ilyen kutyát tartanak nyilván.

Eredeti neve: Akbash Dog

Tulajdonságai: Gazdájához hű, idegenekkel szemben bizalmatlan. Éber, bátor, hamar támad.

Alkalmazása: Régen juhok őrzésére, terelésére használták, manapság kiváló személy- és házőrző.

FCI által nem elismert fajta

Profil: őrző-védő kutya

Marmagasság: kan 73-83 cm, szuka 73-78 cm

Testtömeg: 37-47 kg

Alomszám: 6-10 kölyök

Várható élettartam: 12-15 év

Forrás: Szinák János, Veress István: A világ kutyái (1989)

Alaszkai malamut

Alaszkai malamut kép

Leírás:
Hasonlít a szibériai huskyhoz. Feje hatalmas, az arcorri rész felé elkeskenyedő. Füle hegyes, felálló. Szeme enyhén ferde metszésű, sötétbarna. Mellkasa mély, domborodó, háta feszes, ágyéka izmos. Végtagjai masszívak, egyenesek, párhuzamosak. Hosszú szőrrel borított farkát a hátára kunkorítja. Szőrzete közepesen hosszú. Színe a leggyakrabban farkasszürke, világos arcorri résszel és végtagokkal, esetleg fekete és fehér.

Eredete: A fajta származásáról nem sokat tudunk. Annyi bizonyos, hogy valamikor régen az eszkimókkal együtt került a sarkvidékre, a Kotzebue-öböl környékére, ahol ma is megtalálható.

Eredeti neve: Alaskan Malamute

Tulajdonságai: Kissé tartózkodó, de jóindulatú, nyugodt, könnyen képezhető, tanulékony, önálló, szívós, munkabíró.

Alkalmazása: Elsősorban nehéz terhek vontatására használták, de napjainkban főként kedvencként tartják. Gyakran szerepel a szánhúzó versenyeken.

FCI száma: 243

Profil: szánhúzó kutya

Marmagasság: kan 64-71 cm, szuka 58-65 cm

Testtömeg: 38-56 kg

Alomszám: 5-10 kölyök

Várható élettartam: 12-14 év

Forrás: Szinák János, Veress István: A világ kutyái (1989)

Alpesi tacskókopó

Alpesi tacskókopó kép

Leírás:
Kis termetű, hosszú testű, apró lábú, a tacskóra hasonlító kutya. Feje elhegyesedő. Szeme világos vagy sötét gesztenyebarna, füle lelóg. Törzse hosszú és izmos. Mellső végtagjai kissé görbék, vastag csontozatúak, hátulsó lábai izmosak, valamivel hosszabbak, mint a mellsők. Farkát általában vízszintesen tartja. Szőrzete elég hosszú, sűrű, kemény. Színe fekete, világosbarna rajzolattal, vörösesbarna vagy aranyvörös.

Eredete: Német fajta. Valamikor a 18. században alakulhatott ki, de csak 1896-ban ismerték el hivatalosan.

Eredeti neve: Alpenländische-Erzgebirgische Dachsbracke

Tulajdonságai: Meglehetősen ellentmondó "egyéniség": munka közben konok és kötekedő, családi körben szeretetre méltó és melegszívű.

Alkalmazása: Nyúl-, róka-, őz- és vaddisznóvadászatra kitenyésztett fajta. Vadkacsavadászatra is használják.

FCI száma: 254

Profil: vadászkutya

Marmagasság: 30-35 cm

Testtömeg: 10 kg

Alomszám: 4-6 kölyök

Várható élettartam: 10-14 év

Forrás: Szinák János, Veress István: A világ kutyái (1989)

Amerikai cocker spániel

Amerikai cocker spániel kép

Leírás:
Az angol cocker spánielnél kisebb, érdekes megjelenésű kutya. Feje szögletes, arcorri része széles. Szeme sötétbarna. Füle hosszú, lelóg; selymes, dús szőr borítja. Végtagjai rövidek, vaskosak, párhuzamosak, egyenesek. Farkát csonkolják. Szőrzete közepesen hosszú, a fején rövid, mellkasa két oldalán és a végtagjain szinte a földet söpri. Színe koromfekete vagy sárgásbarna, fekete rajzos, ill. fekete-fehér-cserbarna.

Eredete: Amerikában tenyésztették ki az angol cocker spánielből, méghozzá alig néhány évtized alatt.

Eredeti neve: American Cocker Spaniel

Tulajdonságai: Élénk, fürge, kiegyensúlyozott természetű, játékos.

Alkalmazása: Amerikában mint vadászkutya is népszerű. Európában kedvtelésből tartják.

FCI száma: 167

Profil: kedvenc

Marmagasság: kan legfeljebb 38 cm, szuka 35,5 cm

Testtömeg: 10-14kg

Alomszám: 4-6 kölyök

Várható élettartam: 9-12 év

Forrás: Szinák János, Veress István: A világ kutyái (1989)

Amerikai eszkimó kutya

Amerikai eszkimó kutya kép

Leírás:
Az általánosan elterjedt feltételezéssel ellentétben, ez a fajta nem a szánhúzó-fajtáktól származik. Az "Eskie” a spitzektől származik. A XIX. században ez a fajta elsősorban német telepesek közösségeiben fordult elő, de később népszerű kutyájává vált az utazó cirkuszoknak az egész USA területén. A fajta ügyességének és szemet gyönyörködtető, hófehér szőrzetének, számos produkcióban, még kötéltáncosként is szerepeltek eszkimó kutyák. Bár az Amerikai Kennel Club 1995-ben ismerte el hivatalosan az Eskie-t, és a Non-Sporting csoportba sorolta, ma nagy népszerűségnek örvend.

Eredete: A német "Eskie" spitznek a XIX. században az USA-ban elkezdett továbbtenyésztése.

Eredeti neve: American Eskimo Dog

Tulajdonságai: A színe főként fehér, de a krém- és a piskóta/kekszszín is előfordul.

Alkalmazása: Kizárólag kedvencnek tartják

Amerik



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 2
Heti: 9
Havi: 13
Össz.: 6 466

Látogatottság növelés
Oldal: A
A spanyol, angol, olasz,magyar és a holland bajnokság - © 2008 - 2024 - fociba-bele.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat